Články

  PRAVIDLA  RACKETLONU

(zjednodušená)

 

V principu se hra racketlon řídí mezinárodními pravidly pro jednotlivé sportovní discipliny (stolní tenis, badminton, squash, tenis). Následující pravidla jsou výjimky a dodatky, specifické pro racketlon

 

Bodování

Hrají se čtyři sety do 21 bodů beze ztrát, v každé disciplíně jeden set. Za stavu 20:20  set pokračuje, dokud jeden z hráčů nedosáhne dvoubodového rozdílu skóre.

Podávající počítá stav (hráč, který podává, hlásí srozumitelně průběžný stav skóre před svým podáním).

Konečný stav – vítězem je ten hráč, který získal více vítězných bodů v součtu všech čtyř setů. (proto je možné prohrát tři sety a přesto vyhrát celý zápas). Zápas může být ukončen za stavu, kdy vítěz má již po třetím odehraném setu tak vysoký náskok, že nemůže být dostižen (22 a více bodů). V tenise se hraje pouze potřebný počet bodů k jistému vítězství jednoho z hráčů (pokud hráč A vede před tenisem o 10 bodů, stačí mu v tenise získat 12 bodů) 

Rozhodující bod – v případě vyrovnaného skóre po všech čtyřech odehraných setech následuje jediný rozhodující bod v závěrečné disciplině (tenise). Los určí podávajícího, který má na servis jediný pokus (vítěz losu si volí podání nebo příjem).

 

Pořadí setů

Stolní tenis, Badminton, Squash, Tenis – od menší rakety k větší. Pořadí disciplín může být výjimečně pořadatelem změněno (pouze u disciplin badminton, squash), pokud okolnosti, jako například rozmístění kurtů je nevýhodné. Pak ale všechny zápasy v daném turnaji musí být hrány v tomto změněném pořadí (Stolní tenis, Squash, Badminton, Tenis)

 

Podání a Strany kurtu

Na začátku utkání si hráči losují, kdo zahájí podání. Vítěz losu si vybírá servis, příjem nebo stranu, na které začne hrát. V následujících disciplinách se zahajovací servis střídá.

Po dosažení 11 vítězných bodů jednoho z hráčů následuje výměna stran (pauza 30 sec.)

Podání se střídá po každých dvou bodech (platí pro všechny čtyři discipliny). První podání vždy začíná z pravé strany do levé, druhé podání je vždy z levé strany do pravé (platí pouze pro badminton, squash a tenis)

Za stavu 20:20 se podání střídá po jednom bodu až do získání dvoubodového rozdílu skóre jednoho z hráčů. Hráč A začíná z pravé strany do levé, poté hráč B podává také zprava doleva. Dále hráč A podává zleva doprava atd.

 

Specifika pro čtyřhru

Ve všech disciplinách platí střídání podání po dvou bodech s tím, že dvě podání má hráč 1 z dvojice A, pak hráč 1 z dvojice B, dále hráč 2 z dvojice A a hráč 2 z dvojice B.

Ve Stolním tenise probíhá čtyřhra podle mezinárodních pravidel, pouze za stavu 11 po výměně stran se otočí pozice přijímajících hráčů.

V Badmintonu zůstávají hráči po druhém podání na levé straně

Ve Squashi se hrají 2 singly, první singl zahajují hráči uvedení na přihlášce na prvním místě a odehrají set do stavu 11. Poté set dohrává druhá dvojice.

U smíšených čtyřher zahajují ženy, dohrávají muži.

V tenise se hráč po druhém podání vrací na svou stranu. 

  

 

FINANČNĚ PODPORUJE