18. ročník IWT Czech Open 2023 - Report

Termín: 17-19.11.2023

Místo: Sportcentrum Hector, Malešická 655/59c, 10800 Praha - Malešice

Kompletní výsledky turnaje.

119 účastníků z 13 zemí zaplnilo na 3 dny sportovní areál Hector v pražských Malešicích. 18.ročník nejstaršího turnaje na světovém okruhu FIR World Tour pořádala Česká asociace racketlonu v termínu 17.-19.11. 2023. Největší výpravu měli Češi (43), další početné týmy po 20ti hráčích vyslali Němci a Rakušané, dále Švýcaři, Poláci a Maďaři po 5ti. Velmi pestré bylo věkové složení účastníků. Nejmladší byla česká hráčka, desetiletá Lucie Hlaváčková, nejen talentovaná racketlonistka ale také vynikající hráčka florbalu. Její „raketová“ šikovnost a mimořádná všestrannost jsou obdivuhodné. Nejstarším hráčem byl 76-letý Švéd Hubert Fromlet, který začal jezdit na pražský turnaj už jako „mladík“ před 15ti lety.

Soutěžilo se celkem v 25ti kategoriích, výkonnostních a věkových, z toho 9ti deblových a 16ti singlových. Velmi silné zastoupení měli chlapci a dívky do 18 let, celkem 33, další tři do 21 let. Nejpočetnější zastoupení měli muži, hrající ve 4 výkonnostních kategoriích – muži A 16, muži B 20, muži C 32, muži D 12. V mužském áčku se bylo na co dívat, neboť dorazila aktuální světová jednička Brit Leon Griffiths, pětka Holanďan Koen Hageraats a osmička Němec Simon Vaclahovsky. Velký náboj mužskému áčku dala i účast 6 Čechů, kteří sem postoupili díky žebříčkovému postavení (včetně juniora Matěje Volfa), nikoliv na divoké karty. Nejlépe skončil Jakub Švec na 6. místě, hned za ním junior Matěj Volf. Dvojitou smůlu měl náš nejlepší Martin Sopko, kterému los přihrál v prvním kole světovou jedničku z Británie. Další nepřízní bylo zranění stehenního svalu, které si přivodil ve squashi hned v prvním utkání. Zranění bylo natolik bolestivé, že musel odstoupit nejen z áčka, ale i ze soutěže seniorů +40, kde měl velkou šanci na získání titulu. Zranění Martina provázejí poměrně často a to brání jeho výraznějšímu postupu na světové scéně. České barvy se ale velmi zřetelně zviditelnily v dalších kategoriích. V mixovém áčku vyhrála Lucie Hlaváčová s Jirkou Egermaierem, Lucka ještě přidala tituly v ženských singlech B a seniorkách +40, seniorské singly +45 vyhrál Honza Port. Doslova medailovou žeň sklidili naši junioři (13). Michal Fojtík s Mikulášem Zobačem vyhráli debly u16, Melánie Tomková s Mikulášem Zobačem získali titul v juniorských mixech u16, další titul Melánie vybojovala s Anne Marií del Favero… Nejcennější singlové zlato si odvezl Matěj Volf v kategorii u18.

Akce měla opět mimořádný ohlas nejen ze strany hráčů, ale i v hodnocení od delegáta Mezinárodní racketlonové federace (FIR). Díky těmto kladným bodům byl náš turnaj zařazen pro rok 2024 do nejvyšší kategorie světového okruhu FIR – Super World Tour (obdoba tenisového Grand Slamu). Vysokou laťku našich akcí jsme schopni udržet jen s finanční nebo jinou pomocí našich partnerů a za to jim patří velký dík. Jsou to organizace nebo společnosti: Národní sportovní agentura, Magistrát hl.m. Prahy, MŠMT, Česká voda, Pelmi, Rekomont, Wilson, AV Brex, B2.

Koncem tohoto roku nás čeká domácí Mistrovství ČR v singlech (Hector, 9.12.) a my se těšíme na vysokou účast a kvalitní zakončení letošní bohaté racketlonové sezóny.

Zapsal: Svatopluk Rejthar